Blog

ERZURUM TEREYAĞI

ERZURUM TEREYAĞI

Erzurum tereyağı hemen hemen her yemeği lezzetlendiren ve faydaları say say bitmeyen bir yağ. Erzurum tereyağının diğer tereyağlarından farkı ise dillere destan lezzeti. Bu lezzetin sırrı da 3.000 metre rakıma sahip kaliteli meralarda otlatılan hayvanlardan elde edilmiş olmasından geliyor.  Süt kaymağı kullanılarak tamamen doğal yöntemlerle üretilen Erzurum tereyağı 7’den 70’e herkesin favorisi. Özellikle tuzsuz olması sayesinde, dede de torun da güvenle tereyağı tüketebiliyor. Peki nedir bu yağı bu kadar özel yapan? Deneyen herkesin tekrar tekrar almaya devam ettiği Erzurum tereyağının faydaları ne? Gerçekten bir kahvaltının olmazsa olmazı tereyağı mı?

Erzurum Tereyağının Faydaları

  • Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: Tereyağı mide ve bağırsaklardaki sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve ortaya çıkacak hastalıkları engeller. Ayrıca tereyağı tüketmenin mideyi rahatlattığı da bilinen bir gerçektir.
  • Kemik ve Eklem Sağlığını Korur: Tereyağı tüketmek eklemlerde meydana gelen ağrıyı geçirmekte ve oluşabilecek kireçlenme problemlerini önlemektedir. Ayrıca içerisindeki yüksek besin değerleri ile kemik ve eklemleri güçlendirir. Düzenli olarak tereyağı tüketmek kireçlenme ve kemik erimesi gibi kemik hastalıklarını önlemektedir.
  • Antioksidandır ve Bağışıklığı Güçlendirir: Her ne kadar tam tersi sanılsa da tereyağı aslında bir çeşit antioksidandır. Her gün yeteri kadar doğal tereyağı tüketilmesi bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi muhtemel enfeksiyonlara karşı korur.
  • Kanser Hücrelerinin Dağılmasını Engeller: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak tereyağı tüketmek kanser hücrelerinin dağılmasını ve kanserin vücutta yayılmasını engelliyor. Ayrıca iltihap giderici özelliği de bulunan Erzurum tereyağını her kahvaltıda yeteri kadar tüketmek oldukça önemli.
  • Göz Sağlığını Destekler: Tereyağın en bilinen faydalarından biri de göz sağlığını desteklemesi. Erzurum tereyağı içerisindeki beta karotenler sayesinde gözü koruyor ve oluşması muhtemel hastalıkların önüne geçiyor.

Özenle üretilen tuzsuz Erzurum tereyağı içerisinde aromasını barındırdığı birbirinden değerli otlar ile tam bir lezzet şöleni. Kahvaltı sofralarına çok yakışan bu lezzeti hala denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Hemen doğal olarak üretilen kaliteli bir Erzurum tereyağı deneyin, evdeki herkes bu sağlıklı yağın tadına bayılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir