Haberler Franchise İletişim
loader image

Civil Peynirli Erzurum Su böreği;

Erzurum’a özgü Erzurum su böreği için, Erzurum yöresel civil peynirini salamura tuz ile iyice tuzlayıp bir gece bekletiyoruz. Böylece ekşi suyunun yani şirasının çıkması sağlıyoruz. Bir gece salamura tuzunda bekleyen peynirimizi iyice yıkayarak, ekşi suyunun şirasının iyice çıkması sağlıyoruz. Yıkanan peynirleri daha sonra süzgeçlere alarak süzülmesini sağlıyoruz. Süzülen peynirleri sıktıktan sonra tel tel ayırmak için börek ustası hanımların ellerinde tel tel ayırma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu arada taptaze maydanozları yıkayıp ve temizleyip saplarından ayırıyoruz.

Tel tel ayrılan çivil peynir daha sonra maydanoz ile harmanlanarak Erzurum su böreğinin iç malzemesi olmaya hazır hale getiriliyor. Börek hamuru için 12 yumurta kırılır. Kırılan yumurtaların üzerine 45 gr tuz serpilir.

Sonra azar azar un ilave edilerek, ne çok sert, nede çok yumuşak bir mahur yapılır. Kullandığımız unu da yöremize ait en kaliteli unlardan seçiyoruz.

Hamur 30 dakika iyice yoğrularak kıvama gelmesi sağlıyoruz. 14 parçaya ayrılan börek hamuru yarım saat dinlendirildikten sonra açma işlemine başlıyoruz. 30 dakika dinlendirilen hamuru hanım ustalarımız açmaya başlıyor.

Tepsinin alt ve üst taraflarına gelecek yufkalar daha büyük şekilde açılıyor. Tepsilerimiz Erzurum’a özgü orijinal evlerde kullanılan büyük boyutlu tepsilerdir. Alt ve üst yufkaları haşlanmadan tepsiye sarılır. Börek için yöremizden orijinal tereyağı eritilir ve iyice kaynatılır. Üzerindeki köpük alınır ve böreğe serpilmeye hazır hale getirilir. Bir Tepsi börekte ortalama 250 gr tereyağı kullanılır. Alt kapak yufka haşlanmadan tepsiye serilir. Kapak yufkaların çiğden serilmesi Erzurum su böreğine özeldir. Kapak yufkanın üzeri yağlanır ve diğer yufkaların serilmesine geçilir. Diğer yufkalar 45 gr tuz atılmış bol kaynar suda haşlanır.

Haşlanan yufka soğuk suya alınır ve çıkarılıp iyice suyu sıkılır. Havlu üzerinde iyice suyu alınan yufkalar usta ellerle özenle tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen yufkalara büzgü verilir. Bu işlem börek kızarırken içinin hamurlaşmamasını sağlar. Peynir ve maydonoz karışımımız ve tereyağı serpilerek oluşturulan böreğimizi toplam 14 yufka serilip üst kapak yufka haşlanmadan serilir, ardından tepsinin kenarları bastırılır.

Böreğin en üst kısmı 50 gr Ayçiçek yağı ile yağlanır,bu üst yufkaların iyi kızarması için gereklidir, ve ocakta kızarmaya hazır hale gelir. Börek kısık ateşte daire şeklinde döndürülerek iki yüzü ustalarımız tarafından özenle pişirilir.

Erzurum su böreği kesinlikle fırında kızartılmaz.

Özenle kızartılan Erzurum Su Böreklerimiz siz değerli müşterilerimize sıcak olarak en kısa sürede ulaştırılır.

 

Erzurum Su Böreği, yüzlerce yıllık bir geleneğin sonucu olarak un, tuz, civil peynir,maydanoz ve yöreye has tereyağı ile yapılıp yuvarlak büyük tepsilerde satışa sunulur. Tepsilerin ağırlığı 3,5 – 4,00 kg arasında değişmektedir.

Peynirli Su Böreği Tepsi Fiyatı: 69 TL

Peynirli Su Böreği Kg Fiyatı: 23 TL

 

Yorum Bırak

Call Now Button0442 502 42 42 Ara Sipariş ver

0442 502 42 42

WhatsApp chat