Blog

Su Böreği Nasıl Pişirilir?

Su böreği nasıl pişirilir sorusunun cevabı, evlerinde su böreği yapmak isteyen kadınlar için büyük önem taşır. Günümüzde, evlerde kullanılan gazlı ve elektrikli ocaklar, tencere boyutlarına uygun küçük gözlere sahiptir. Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden olan su böreği ise fırında pişirilmeyen bir börektir. Ocak üzerinde, kısık ateşte ve alt üst edilip çevrilerek pişirilen bu lezzetli böreğin ev ortamında yapımı bu nedenle oldukça zordur.

 

Erzurum Su Böreği, coğrafi işaret tescilini alırken, pişirilme yöntemi ile de tescillenmiştir. Geleneksel börekler gidi fırında pişirilmediği, ocak üzerinde pişirildiği ve bu yöntemin lezzeti üzerinde son derece önemli olduğu tescillenmiştir. Gerçekten de su böreği fırında pişirilmez. Her bir yufkası özenle haşlanarak oluşturulan bu lezzetli böreğin hamurlaşmadan ve doğru oranda pişirilmesi için ocak üzerinde pişirilmesi gerekir.

 

Gelin “su böreği nasıl pişirilir” sorusunun cevabını detaylarıyla açıklayalım. Erzurum Su Böreği tarifi, her bir aşamasına tüm incelikleri ile uyulması gereken özel bir tariftir. Hamurunun hazırlığı tarife uygun yapılmadığı sürece diğer aşamalar harfiyen tamamlansa da sonuç mükemmel olmayacaktır. Hamur oluşturulurken, yeterli oranda yumurta kullanılması ve uzun süre yoğrularak hamurun özdeşleşmesinin sağlanması önemlidir. Bezlerin boyutu, açım teknikleri, haşlanma, tepsiye serilme aşamalarının her biri de oluşacak böreğin lezzeti üzerinde etkilidir. Ancak bu lezzeti evde denemek, misafirlerine ev yapımı su böreği ikram etmek isteyenlerin en çok merak ettiği soru, “Su böreği nasıl pişirilir?” olmaktadır.  Tüm bu uzun hazırlık aşamaları sonucunda, böreği yanlış pişirmek, emeklerin çöpe gitmesi anlamına gelir.

 

Su böreği ocakta pişirilir. Bunun en önemli nedeni, kapak yufkaları kızarıp çıtır hale gelirken ara katların hamurlaşmamasıdır. Kısık ateş kullanılarak pişirilen su böreği, ocak üzerinde çevrilerek pişirilirken, yufkaların nemleri doğru oranda uzaklaştırılmış olur. Bu sayede su böreği hamurlaşma yapmaz. Tepsi boyutunda ocak kullanmak da sonuç açısından önemlidir. Ev tipi ocaklar üzerinde ise su böreği pişirmek neredeyse imkansızdır. Ocağın en büyük gözü kullanılsa bile, tepsinin her noktasına ısı eşit aktarılamayacağından tepsi kenarları hamurlaşacaktır.

 

Lezzetli ve ev yapımı su böreği tadında Erzurum Su Böreği çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir