Blog

Su Böreği Yufkası İçin 5 Püf Noktası

Su böreği yufkası, lezzetli ve güzel bir su böreği yapmanın belki de en hassas ve en zor adımıdır. Genellikle ev yapımı su böreği yapmak isteyen kadınlar; “Su böreği yufkası nasıl açılır?”, “Su böreği yufkası nasıl haşlanır?”, “Su böreği yufkası neden dağılır?”, “Su böreği yufkası neden yırtılır?”, “Su böreği yufkası kalın mı olmalı?”, “Su böreği yufkası kaç kat olur?” gibi sorulara cevap bulmaya çalışır. Gerçekten de usulüne uygun açılmayan su böreği yufkası, haşlanırken yırtılıp dağılacak ve bütün emekler boşa gidecektir.

 

Su böreği, kültürümüzün bir parçası. Anadolu lezzetleri arasında yer alan bu özel börek, özellikle bayram ve davet sofralarımızın da vazgeçilmezlerinden. Ancak su böreği yapmanın zorlu ve biraz da tecrübe isteyen bir süreç olduğu hemen herkes tarafından bilinir. Yufkalar kalın olduğunda ortaya çıkan börek hamur kıvamında olacağından hem lezzet hem de görüntü anlamında emeğin karşılığı alınamamış olacaktır. Tam anlamıyla lezzetli bir su böreği servis edebilmek için hamur yapımı, yufka açımı, haşlama ve pişirme aşamalarının kusursuz ilerlemesi gereklidir.

Su böreği yufkası nasıl açılır.

Su Böreği Yufkası Nasıl Açılır?

 

Su böreği yufkasının kolay açılması için hamur bezelerinin oluşturulmasından sonra yarım saat boyunca dinlendirilmesi sağlanmalıdır. Bezelerin doğru boyutlarda oluşturulmuş olması önemlidir. Büyük hamur bezeleri, tepsi boyutunda açıldığında fazla kalın olabilir. İdeal olan, hamur bezelerinin eşit büyüklükte ve yaklaşık bir mandalina büyüklüğünde oluşturulması olacaktır. Yufka açılırken az miktarda un kullanılmalıdır. Yufkanın üzerinde çok un kalması, haşlanma aşamasında zorluk çıkaracak ve yufkaların yapışmasına neden olacaktır. Bezeler, merdane yardımı ile biraz inceltildikten sonra, uygun boyutta bir oklava yardımı ile açılmalı ve üzerinde kalan fazla un alınmalıdır.

 

Su Böreği Yufkası Nasıl Haşlanır?

 

Su böreği yufkasının haşlanması, bu böreğin en karakteristik özelliğidir. Adını, yufkaların suda haşlanmasından alan su böreği için, yufkaların düzgün bir şekilde haşlanması gerekir. İçerisine tuz eklenmiş kaynayan suda haşlanacak her bir yufka, su yüzeyine düz bir şekilde serilir. Kenarlarda kaynayan su bir kepçe ya da kaşık yardımı ile yufka üzerine doğru serpilir. Bir süre su içerisinde haşlanması sağlayan yufka, dikkatlice çıkarılarak soğuk su dolu kap içerisine alınır. Sonrasında üzerindeki fazla su alınarak tepsiye yerleştirilir.

 

Su Böreği Yufkası Neden Dağılır?

 

Kadınların su böreği yapımı esnasında karşılaştığı en büyük sorun, haşlama esnasında yufkaların eriyip dağılmasıdır. Yufkaların dağılmasının iki temel nedeni olabilir. Birincisi ve en önemlisi hamur içerisinde yeterli oranda yumurta olmamasıdır. Yufka oluşturacağınız hamur, mutlaka yeterli yumurta ile yoğrulmuş olmalıdır. Bu sayede oluşacak yufkalar, haşlanma esnasında dağılmaz. İkinci neden ise, haşlamanın gerçekleşeceği kaynayan su içerisine yeterli oranda tuz konulmamasıdır. Haşlama suyuna ilave edilecek ortalama 45 gram tuz, yufkaların haşlanırken dağılmasını engeller.

 

Su Böreği Yufkası Hangi Kalınlıkta Olmalı?

 

Lezzetli bir su böreği için, böreğin piştikten sonra hamurlaşmaması önemlidir. Bunu gerçekleştirmek için hem hamur yapımına hem yufka kalınlığına hem de pişirme ısısı ve süresine dikkat edilmelidir. Yufkalar ne çok kalın ne de çok ince olmalıdır. Böreklik yufka kalınlığında ya da biraz daha kalın bir yufka oluşturmak yeterli olacaktır. Baklava yufkası inceliği ise su böreği için uygun olmayacaktır. Yufkalarınızın kolay haşlanması ve sonucun mükemmel olması için tüm yufkalarınızı aynı kalınlıkta açmanız da önemlidir.

 

Su Böreği Kaç Kat Olmalı?

 

Orijinal su böreği, 12 kat yufka ile oluşturulur. Yufkaların 6. Katından sonra börek iç malzemesi yerleştirilerek üst yufkalar serilir. Hamurunuzu 12 eşit bezeye ayırarak, ideal kalınlıkta su böreği oluşturmanız mümkündür.

 

Erzurum Civil Peynirli Su Böreği tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir