Blog

Su Böreği Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Su böreği hamuru, lezzetli bir su böreğinin en önemli unsurudur. Su böreği ise, özellikle bayramlarda ya da kalabalık akşam yemeklerinde, sofraların olmazsa olmaz Anadolu lezzetleri arasında yer alır. Davet yemeklerinde ya da beş çaylarında da en çok tercih edilen tepsi böreği ise çoğu zaman peynirli su böreği olmuştur. Su böreği yapımı hakkında araştırma yapanların en çok merak ettiği soruların başında “su böreği hamuru nasıl yapılır?” sorusu gelir. Farklı kaynaklarda farklı tarifler yer alsa da coğrafi işaret tescili ile lezzetini belgelemiş Erzurum su böreği için, su böreği hamuru tarifi bazı yönleriyle diğerlerinden çok farklıdır.

 

Su böreğini ilk defa yapacaklar için küçük bir uyarı: gerçekten lezzetli ve orijinal tarifine bağlı kalarak yapacağınız su böreği için en az 3 saat vakit ayırmalısınız. Su böreği yapımı aşamalarında, malzeme seçimi ve kalitesinin yanında su böreği hamuru kıvamı da büyük önem taşır. Su böreği hamuru, uzun yoğurma ve dinlendirme sürecinden geçen özel bir hamurdur. İçerdiği yoğun yumurta oranı nedeniyle son derece besleyici ve sağlıklıdır. 1 tepsi su böreği oluşturmak için 12 yumurta kullanılmaktadır. Kullanılan yumurtaların organik olması, su böreği hamurunun hem daha lezzetli hem de daha besleyici olmasını sağlayacaktır.

 

Su böreği hamuru yapılırken birçok tarifte çeşitli oranlarda su kullanılacağı yazılmış olsa da Erzurum su böreği hamuru su içermez. Hamur sadece yumurta ile kıvam aldırılarak yoğrulur. Hamura un ilavesi yapılırken, hamurun ne çok sert ne de yumuşak olmayacak sertliğe gelmesine dikkat edilir. Yoğurma esnasında hamur karışımına yaklaşık 45 gram tuz ilave edilir. Hamurun tam olarak hazır olması için 45 dakika boyunca dıştan içe katlanarak yoğurulması önemlidir.

 

Su böreği hamuru yoğrulma aşamasından sonra mutlaka en az yarım saat süreyle dinlendirilmelidir. Bu, hamurun iyice oturmasına ve kolay açılmasına yardımcı olacaktır. Dinlenen hamur 13 eşit parçaya bölünerek hamur bezeleri oluşturulur. Eğer açma işlemine hemen başlanmayacaksa, kabuk bağlamaması için üzerine nemli bez örterek bekletmek mümkündür.

 

Ev yapımı su böreği denemek isteyenleri bekleyen zorlu süreçlerden ilk adımı, hamurun beze haline getirilmesi ile son bulur. Bundan sonraki aşamalarda ortaya başarılı ve lezzetli bir su böreği çıkarmanın en önemli şartı, su böreği hamur hazırlama kurallarına tam olarak uymaktır.

 

Su böreği hamuru hazırlarken;

 

  • Kullandığınız yumurtaların organik olmasına,
  • Tuz oranının doğru ayarlanmasına,
  • Unun azar azar eklenerek doğru kıvamın tutturulmasına,
  • Hamurun en az 45 dakika süreyle yoğrulmasına
  • Yarım saat süresince dinlendirilmesine mutlaka dikkat edilmelidir.

 

Su Böreği Hamuru Buzlukta Saklanır mı?

 

Ön hazırlık olarak hazırlayacağınız hamuru, dolabınızın +4 dereceli gözünde bir gün bekletebilirsiniz. Ancak açma işlemine geçmeden önce, hamurun oda sıcaklığına dönmesini beklemeli ve su böreği hamurunu kısaca yoğurarak toparlamalısınız. Daha uzun süreli beklemeler için -18 dereceli gözünde hazırlamış olduğunuz hamuru, havasız buzdolabı poşetinde saklayabilirsiniz. Ancak, lezzetli bir su böreği için hamur hazırlama, açma ve pişirme işlemlerini aynı gün yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir