Blog

Erzurum Civil Peynirli Su Böreği Tarifi

Erzurum civil peynirli su böreği tarifi, coğrafi işaretle tescillenmiş özel bir tariftir. Hem malzemeleri hem hazırlama hem de pişirme teknikleri bakımından, Anadolu coğrafyasında yer alan su böreği tarifleri arasında oldukça farklı ve özel bir konumdadır. Erzurum usulü su böreği yapımında, malzemeler büyük önem taşır. Civil peyniri, su böreğinin hem lezzetini hem de sunumunu etkileyen en önemli unsurdur. Tel tel ayrılan ve eriyen yapısı sayesinde, su böreğine lezzet katar.

 

Erzurum Civil Peynirli Su Böreği Malzeme Listesi:

Hamuru için:
  • 7 Adet yumurta
  • 45 gr tuz
  • Yeteri kadar un

 

İç harcı için:
  • Erzurum civil peyniri
  • Maydanoz
  • Erzurum Doğal Tereyağı

 

Üzeri İçin:
  • Erzurum doğal tereyağı

 

Erzurum Civil Peynirli Su Böreği Yapımı:

 

Su böreği hamurunun yapımına başlanmadan önce, civil peynir suya bastırılarak şırasının ayrılması sağlanmalıdır. Civil peyniri suda bekletilirken, hamur için gerekli olan 7 adet yumurta geniş bir yoğurma kabına kırılır. İçerisine 45 gram tuz eklenerek karıştırılır. Azar azar un eklenerek çok fazla sert olmayan orta sertlikle bir hamur elde edilir. Hamurun bu aşamada yaklaşık 45 dakika boyunca yoğrulması gerekir. Güzelce yoğrulan hamur, üzerine nemli bir bez örtülerek 30 dakika dinlenmeye alınır.

 

Sudan çıkarılıp bir iki kez yıkanan civil peynirinin fazla suyu alınır. Kâğıt havlu ile iyice suyu alınan Erzurum Civil peyniri tellerine ayrılır. İnce tellere ayrılan civil peyniri, böreğin içerisinde kolayca eriyecektir. Peynirin içerisine yıkanıp ayıklanarak doğranmış maydanozlar ilave edilip karıştırılır.

 

Dinlenmiş hamur 13 eşit parçaya açılarak beze haline getirilir. Bezelerin üzeri nemli bez ile örtülerek kabuklanması engellenmelidir. Yeteri kadar un kullanarak tepsi boyutunda ince yufkalar oluşturulur. Tepsinin en altına ve en üstüne gelecek kapak yufkalar tepsi boyundan biraz daha büyük olacak şekilde açılmalıdır. Açılan yufkaların olabildiğince ince açılması önemlidir. Kalın yufkalar, böreğinizin hamurlaşmasına neden olabilir.

 

İlk olarak tereyağı, ocakta eritilir, üzerinde oluşan köpük alınarak hazır hale getirilir. Tepsinin tabanı, yaklaşık 50 gram tereyağı kullanılarak yağlanır. Tepsi tabanına serilecek kapak yufka, haşlanmadan ve tepsiden taşacak şekilde düz olarak serilir. Diğer katlar için her bir yufka, içerisine 45 gram tuz atılarak kaynatılmış derin su içerisinde haşlanır. Haşlanan yufkalar soğuk su içerisine alınır. Soğuk sudan çıkarılarak sıkılıp fazla suyu havlu üzerinde alınarak tepsiye serilir. Ara katlarda yufkalar tepsiye büzgülü olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede ara katlara hava girmesi ve börek içinin hamurlaşmaması sağlanmış olur. Toplam 7 kat yufka aynı şekilde serildikten sonra, iç harç tepsiye eşit bir şekilde dağıtılır. Üzerine 5 sıra daha haşlanıp soğuk suda şoklanmış ve suyu alınmış yufka büzgülü olacak şekilde yerleştirilir. Tepsinin kenarından sarkan alt parça üste doğru kapatılır. Tepsinin en üstüne serilecek kapak yufka yine haşlanmadan düz bir şekilde serilir. Tepsinin kenarınsan sarkan üst kapak yufka tepsi yanlarına sıkıştırılır. Yufka yüzeyi tereyağı ile yağlanır.

 

Erzurum Civil Peynirli Su Böreği Nasıl Pişirilir?

 

Erzurum civil peynirli su böreğini tüm diğer Anadolu yörelerinin su böreği çeşitlerinden ayıran bir unsur da pişirme yöntemidir. Erzurum su böreği fırında pişirilmez. Börek tepsisi ocak üzerine alınarak, kısık ateşte ve sürekli kendi etrafında çevrilerek pişirilir. Bir yüzü pişirildikten sonra diğer yüzü çevrilerek aynı şekilde pişirilmeye devam edilir.

 

Pişirilen Erzurum civil peynirli su böreği, dilimlenerek servis edilir. Börek pişmiş hali ile buzdolabında 1 hafta kadar muhafaza edilebilir. Çıkarıldığında tavada ya da fırında ısıtılarak peynirin erimesi sağlanmalı ve sıcak servis edilmelidir. Daha üzün süreli muhafaza için buzdolabınızın -18 dereceli bölmesini kullanabilir, böreğinizi yaklaşık 3 ay süre ile muhafaza edebilirsiniz.

 

Erzurum civil peynirli su böreği yapımı, her ne kadar uzun süre ve çokça zahmet gerektiriyor  olsa da lezzeti ile tüm ailenizi sofra başında toplayacaktır. Yemek davetlerinizde, kutlamalarınızda ya da günlerinizde servis etmek istiyor ancak yapımı gözünüzü korkutuyorsa, Türkiye’nin her yerinden tepsi su böreği siparişi verebilir ve bu doyulmaz lezzete zahmetsizce kavuşabilirsiniz. Erzurum ve Ağrı ili içerisine 30 dakikada, Türkiye’nin her köşesine ortalama 2 gün içerisinde Erzurum civil peynirli su böreği siparişinizi ulaştırıyoruz. Ürünlerimiz, yöremizin organik tereyağı, doğal civil peyniri ve organik yumurtaları ile özenle oluşturulup hazırlanır. Lezzeti tescilli olan Erzurum civil peynirli su böreği siparişinizi buradan oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir