Blog

Davet Hazırlıklarında Zaman Planlamasının Önemi

Yemek organizasyonları, doğum günü kutlamaları, beş çayı buluşmaları ya da partiler… Tüm bu önemli anlarda ön plana çıkan ise hem göze hem de mideye hitap edecek olan davet masalarıdır. Hazırlıklara erken tarihlerde başlamak, son anda oluşabilecek kötü sürprizlerden korunmanızı sağlar. Davet ettiğiniz kişi sayısı arttıkça yapılacaklar listeniz kabarır. Yemek menünüz her yönüyle göz doldursun diye menüye eklediğiniz su böreği, içli köfte ya da yaprak sarması gibi yapımı zaman isteyen ancak bir o kadar da lezzetli olan yiyecekler, son gün hazırlıklarında önemli zaman alacaktır. Planlamanızı yaparken, alışveriş listenizi günler öncesinden hazırlamanız ve en az iki gün öncesinde tüm alınacakları temin etmiş olmanız önemlidir.

 

Davet planlamanızı yaparken;

 

  • Davete katılacak kişi sayısını belirlemeli,
  • Sunacağınız tüm yemek, içecek ve ikramların listesini oluşturmalı,
  • Menü içeriklerinde bulunan kalemler için alışveriş listesi oluşturmalı,
  • Alışveriş işlerinizi davet gününden en az iki gün önce tamamlamalı,
  • Bir gece öncesinden hazırlanabilecek; yaprak sarması, içli köfte ya da su böreği gibi ürünleri mümkün olduğunca hazırlamalı,
  • Daha az yorulmak ve lezzetinden emin olduğunuz ürünler servis edebilmek için ev yapımı su böreği siparişi ya da tepsi börek siparişi vererek iş yoğunluğunuzu azaltmalı,
  • Davette kullanacağınız servis takımlarının sayı olarak yeterli olduğundan emin olmalı,
  • Yakın arkadaşlarınızdan hazırlık aşamasında destek istemekten çekinmemelisiniz.

 

Genellikle ailelerle yapılan yemekli davetler, uzun masa sohbetleri içerir. Tüm aile fertlerinin bir arada olduğu bu özel anlar için yapılan hazırlıkların tatlı bir telaşı vardır. Her bir aile ferdinin en sevdiği yiyecekleri masaya koyabilmek için fazlaca efor sarf edilir. Sonuçta oluşan masa 7’den 70’e her üyeyi fazlasıyla mutlu etse de günün sonunda davet sahibinin tatlı yorgunluğuyla sonuçlanır. Aile yemeklerinde hazırlıklarınızı kolaylaştırmanın bir yolu, hazır yemek siparişi vermektir. Masaya koyacağınız ana yemek ya da yan ürünlerin bir kısmını hazırlayıp, geriye kalan yapımı zor unsurları sipariş edebilirsiniz. Örneğin, siz davet sofrasının dillere destan çorbasıyla uğraşırken, ev yapımı su böreği siparişi vererek, ara sıcağın masada zahmetsizce yer almasını sağlayabilirsiniz. Masanızda Anadolu lezzetleri şöleni yaratmak için Erzurum lor dolması siparişi ya da yaprak sarması siparişi verebilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 

Hazır yemek siparişi verecekseniz, davet planlamanıza bunu da not etmelisiniz. Bazı ürünler için birkaç gün öncesinden sipariş vermeniz gerekebilir. Örneğin Erzurum’da yaşayan bir kişi için Erzurum civil peynirli su böreği siparişi son gün verilebilecekken, Erzurum dışından bu yöresel lezzete ulaşmak birkaç günlük kargo süresi gerektirebilir. Bu gibi durumlarda siparişleriniz davet gününden bir gün önce elinizde olacak şekilde planlama yapabilirsiniz. Tepsi börek siparişi ile erken teslim aldığınız ürününüzü, davet saatinde ısıtarak kolaylıkla sunabilirsiniz.

 

Kalabalık sofralarda, uzun ve keyifli muhabbetler dileriz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir