Blog

Erzurum Su Böreği

1.Erzurum Su Boregi

Erzurum Su Böreği

Erzurum Su Böreği Erzurum iline has olarak üretilen ve Erzurum ili için coğrafi işaret ile tescillenen geleneksel olarak hazırlanan bir börek türüdür. Erzurum su böreği adından da anlaşılacağı üzere Erzurum iline ait bir börektir. Erzurum su böreği hazırlanışından tutun pişirilmesine kadar geçen sürede özel olarak hazırlanmakta ve müşterilere ulaşmaktadır. Tesisimiz tüm hijyen kurallarına uyarak gerçek Erzurum su böreğini üretmektedir.

Erzurum su böreği için hangi malzemeler kullanılır?

Malzemeler:

Civil Peynir (300-350 gr) Maydanoz (1 demet) Un (Yeteri kadar) Tereyağı (500 gr) Yumurta (12 adet) Tuz (yeteri kadar)

Erzurum Su Böreği hazırlanır?

Tepsi Civil Peynirli Su Boregi 8

Erzurum’a özgü su böreği için, yöresel civil peyniri salamura tuzu ile iyice tuzlayıp bir gece bekletiyoruz. Böylece ekşi suyunun yani şırasının çıkması sağlanır. Bir gece salamura tuzunda bekleyen peynirimizi iyice yıkayarak, ekşi suyunun şırasının iyice çıkması sağlıyoruz. Yıkanan peynirler daha sonra süzgeçlere alınarak süzülmesini sağlıyoruz. Süzülen peynirler sıkıldıktan sonra tel tel ayırma işine geçilir. Peynirimiz tel tel ayrılar. Bu arada maydanozlar yıkanır ve temizlenip saplarından ayrılır. Tel tel ayrılan çivil peynir daha sonra maydanoz ile harmanlanarak böreğin iç malzemesi olmaya hazır hale getirilir. Börek hamuru için 12 yumurta kırılır. Kırılan yumurtaların üzerine 45 gr tuz serpilir. Sonra azar azar un ilave edilerek, ne çok sert, nede çok yumuşak bir mahur yapılır. Hamur 45 dakika iyice yoğrularak kıvama gelmesi sağlanır. 13 parçaya ayrılan börek hamuru yarım saat dinlendirildikten sonra açma işlemine başlanır. 30 dakika dinlendirilen hamur açmaya başlanır. Tepsinin alt ve üst taraflarına gelecek yufkalar daha büyük açılır. Alt ve üst yufkalar haşlanmadan tepsiye sarılır. Börek için tereyağı eritilir ve iyice kaynatılır. Üzerindeki köpük alınır ve böreğe serpilmeye hazır hale getirilir. Tepsi 50 gr tereyağı ile yağlanır. Alt kapak yufka haşlanmadan tepsiye serilir. Kapak yufkaların çiğden serilmesi Erzurum su böreğine özeldir. Kapak yufkanın üzeri yağlanır ve diğer yufkaların serilmesine geçilir. Diğer yufkalar 45 gr tuz atılmış bol kaynar suda haşlanır. Haşlanan yufka soğuk suya alınır ve çıkarılıp iyice suyu sıkılır. Havlu üzerinde iyice suyu alınan yufkalar tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen yufkalara büzgü verilir. Bu börek kızarırken içinin hamurlaşmamasını sağlar. Peynir ve maydanoz karışımımız ve tereyağı serpilerek oluşturulan böreğimizin orta katı üzerine 5 yufka serilip üst kapak yufka haşlanmadan serilir. Ardından tepsinin kenarları bastırılır. Böreğin üzeri tereyağı ile yağlanır ve ocakta kızarmaya hazır hale gelir. Börek kısık ateşte daire şeklinde döndürülerek iki yüzü pişirilir. Erzurum su böreği fırında kızartılmaz.

Erzurum Su Böreğinde kullanılan hammaddelerin özellikleri nelerdir?

Erzurum su böreğinde kullanılan hammaddeler yöremizde bulunan halis ürünlerden seçilmektedir. Erzurum su böreğimizde kullanılan hammaddeleri imalathanemize almadan önce gerekli testlerden geçirerek ve analizini yaptırarak alımını yapmaktayız. Tereyağımız yöremizde faaliyet gösteren ve gerekli üretim ve hijyen sertifikalarına sahip olan firmalardan tedarik edilmektedir. Civil peynir yöremizde bulunan mandıralardan firmamıza özel olarak hazırlanmakta ve sadece firmamızın kullanımı için depolanarak kullanılmaktadır. Maydanozlar ise günlük ve en taze şekilde bölgemizde bulunan halden temin edilmektedir. Un ise yine yöremizde faaliyet gösteren un fabrikalarından temin edilmektedir. Unda üretim tarihine dikkat ediyoruz 3 aydan fazla süre önce üretilen unların alımını yapmıyoruz. Böylelikle imalatta yeni üretim tarihli taze unları kullanmış oluyoruz. Siparişlerinizi Sipariş sayfamızdan verebilirsiniz.

Erzurum Su Böreği” ile ilgili yorumlar;

 1. Adnan dedi ki:

  Nasıl sipariş veriliyor?

  1. omer dedi ki:

   Merhaba;
   web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz. https://tepsisuboregi.com/magaza

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir